Polska kojarzy się z pierogami, bigosem, schabowym lub zupą pomidorową. Niemcy kojarzą nam się raczej z piwem niż z kuchnią.
Jednym z obowiązków opiekunki zajmującej się seniorem w Niemczech, jest skrupulatne przygotowywanie mu posiłków. Oczywiście, niejednokrotnie zdarza się, że opiekunka dostaje już gotowe zestawy – nie zawsze jest zobowiązana, aby przygotować wszystkie dania od zera. Rodziny starszych osób nie ukrywają jednak, że zatrudniając osobę do opieki nad bliskim, liczą na jej zaangażowanie i inwencję twórczą podczas szykowania kulinarnych specjałów.
Co najczęściej jedzą nasi zachodni sąsiedzi?
- MAULTASCHEN (Badenia – Wirtemberga)
Kwadratowe pierogi z ciasta makaronowego z nadzieniem mięsnym. Najczęściej jest to mięso mielone, pieczona kiełbasa cielęca, szpinak i pietruszka. Przepis może być różny w zależności od regionu.
- BIAŁA KIEŁBASA (Bawaria)
Bawarską kuchnią można rozkoszować się nie tylko na corocznym Oktoberfeście, ale również zaczynać z nią każdy poranek, a do tego precel i słodka musztarda. Jednak najlepsza jest biała kiełbasa, na którą przepis został stworzony podobno w roku 1857 w Monachium. Ta regionalna potrawa cieszy się tak dużym uznaniem, że co roku w Monachium odbywa się konkurs na najlepsze monachijskie białe kiełbasy.
- STRUCLA BOŻONARODZENIOWA (Saksonia)
Typowy niemiecki przysmak w okresie świątecznym. Niegdyś była rodzajem chleba postnego w czasie adwentu. Obok masła w strucli znajdziemy: starte migdały, rodzynki, przyprawy, skórkę cytrynową i pomarańczową.
- KLOPSY PO KRÓLEWIECKU (Brandenburgia)
Klopsy przyrządzane są z cielęcego mięsa mielonego, bułki tartej, jajek i skórki cytrynowej. Tradycyjnie serwowane są w sosie śmietanowo-kaparowym. Można podawać klopsy z ziemniakami, buraczkami lub ryżem.
- KNIPP PO BREMEŃSKI (Brema)
Ta kasza z mięsem mielonym, przez długi czas danie ludzi ubogich, jest dzisiaj specjalnością Bremy, której nie można ominąć przy okazji wizyty w tym mieście.
- KRABY Z MORZA PÓŁNOCNEGO (Dolna Saksonia)
Typową niemiecką potrawą są także świeże kraby z Morza Północnego. Łowi się je najczęściej przy pomocy podbieraków w przesmykach wodnych.
Mogą być podawane na surowo, ale też np. pieczone lub dodawane do w sałatki.
- FARYZEUSZ, czyli KAWA Z RUMEM I BITĄ ŚMIETANĄ (Szlezwik-Holsztyn)
Mało znana poza regionem kawa z rumem i bitą śmietaną jest typowym północnoniemieckim napojem składającym się z kawy, rumu, cukru i solidnej porcji bitej śmietany.
- PIECZONA KIEŁBASA Z SOSEM CURRY (Berlin)
Lista niemieckich specjałów nie byłaby pełna bez tego barowego klasyka. Patent należy do berlinianki Herty Heuwer, która jak sama podała, zaserwowała kiełbaskę po raz pierwszy we wrześniu 1949 r. we własnym barze w dzielnicy Charlottenburg w Berlinie. Do dzisiaj kiełbaska ta znana jest w całych Niemczech.