Wielu chorych chudnie w miarę rozwoju choroby Alzheimera, niekiedy w znacznym stopniu. Przyczyną jest często niedostateczny nadzór w zakresie regularnego przyjmowania posiłków. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by chory jadł regularnie.
Najlepiej wypracować pewien rytuał, który powtarza się przy każdym posiłku. Oto przykład: Spożywajcie posiłki zawsze o tej samej porze i w tym samym pomieszczeniu. Nakrywaj stół wraz z chorym.
Opowiadaj przy tym o daniach, które za chwilę będą podane. Niech towarzyszy Wam muzyka, którą lubi chory. Zachęcaj chorego do jedzenia. Zrezygnuj z podawania mu kompletu sztućców. Zwróć uwagę na to, czy korzysta on chętniej z widelca czy też z łyżki. W zależności od tego podaj tylko jeden sztuciec. Nie protestuj, jeśli będzie chciał jeść rękoma. Podejmij karmienie tylko wówczas, kiedy nie będzie już innego wyjścia. Chory powinien jeść samodzielnie tak długo, jak to tylko możliwe. Można mu to ułatwić krojąc potrawy na małe kawałki, które można łatwo nabierać widelcem lub łyżką. Pomóż choremu w jedzeniu instruując go: „Weź łyżkę, nabierz kawałek łyżką, włóż do ust, przeżuj, połknij”. Nie zapomnij zwrócić uwagi chorego na połykanie – znane są przypadki, gdy chory przez kilka godzin utrzymywał posiłek w ustach, ponieważ opiekun zapomniał pouczyć go o konieczności połknięcia. W żadnym wypadku nie zmuszaj go do jedzenia. Umieść mały kawałek w pobliżu chorego, jeśli będzie miał ochotę, zje go później. Należy zwracać uwagę na to, aby chory wypijał tez odpowiednią ilość płynów – około 2 litry na dobę. Jeśli wystąpią zaburzenia w połykaniu, trzeba skonsultować to z lekarzem.