Senior opiekuje się zwierzętami – pozytywny wpływ na codzienność
W wielu placówkach pielęgniarskich zwierzęta terapeutyczne są stałym elementem holistycznej koncepcji opieki.
Ponieważ zwierzęta mogą być dobrodziejstwem dla ciała, umysłu i duszy oraz mieć wiele pozytywnych skutków dla osób starszych:
Efekt uspokajający: “Osoby, które mają kontakt ze zwierzętami są bardziej zrównoważone i spokojniejsze. W rzeczywistości zwierzęta mogą być naturalnym “spokojnikiem”, który może też uspokoić osoby z chorobami psychicznymi i psychicznymi.
Pozytywna rozrywka: Głaskanie lub przytulanie do zwierzaka, a nawet po prostu obserwowanie zwierząt, może być pozytywnym zajęciem dla osób starszych. W ten sposób zwierzęta mogą pomóc zapomnieć o troskach i problemach na krótką chwilę.
Propagowanie sprawności fizycznej: Niezależnie od tego, czy chodzi o spacer, robienie karmy czy przytulanie i zabawę – odpowiedzialność (pupila) zwierzaka może zachęcić starszych do ćwiczeń, nawet jeśli senior wcześniej tego unikał.
Trening zmysłów i motoryki: Głaskanie zwierzaka jest nie tylko przyjemne, ale również wymaga motoryki i kluczowego zmysłu: Gdzie zwierzę szczególnie lubi być głaskane? Jak twardy lub miękki można pełznąć? Słych może być również stymulowany przez ćwierkanie, gwizdanie lub mruczenie pupila.
Booster dla psychiki: Przy pieszczotach zwierząt uwalniają się nie tylko hormony szczęścia, ale także hormon redukujący stres Oksytocyna. Zwierzęta mogą zatem pozytywnie wpływać również na niespokojnych potrzebujących opieki. Ponadto badania wykazują, że właściciele zwierząt domowych są rzadziej skłonni do cierpienia na depresję, lęk.
Pozytywne działanie na organizm: Działanie uspokajające zwierząt domowych sięga nawet tak daleko, że regularna interakcja z nimi obniża ci Również zwierzęta są naturalnym ćwiczeniem na tak nowo wzmocniony układ odpornościowy.
Doświadczenie odpowiedzialności: Wiele starszych osób widzi opiekę nad zwierzakiem za sensowne zadanie, dzięki któremu czują się potrzebne.
Pomaganie w samotności: Zwierzęta przekazują wiele pozytywnych emocji i potrafią dać takie uczucie bliskości i bezpieczeństwa. Jednocześnie osoby potrzebujące opieki często czują się mniej samotne z powodu zwierzaka.
Pozytywna codzienność: przygotowywanie karmy, opróżnianie kuwety dla kotów czy czy sprzątanie klatki dla chomika – zwierzęta wprowadzają nowe zadania do codziennego życia osób potrzebujących opieki i mogą tworzyć nowe codzienne